Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Teachers4Europe

“Η Ευρωπαϊκή Ένωση ταξιδεύει στο διάστημα”

Βασικός στόχος του προγράμματος Ευρωπαϊκού Προγράμματος “Teachers 4 Europe” αποτελεί η μετάδοση γνώσεων και ιδεών στους μαθητές για τις αξίες και τους στόχους της Ε.Ε. μέσω των πρωτότυπων εργασιών που θα δημιουργηθούν από την αλληλεπίδραση των δασκάλων και των μαθητών τους με τη χρήση καινοτόμων εκπαιδευτικών εργαλείων. Η συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα T4E έδωσε στους μαθητές ευκαιρία να γνωρίσουν τη μεγάλη «οικογένεια» της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να εξοικειωθούν με την επιστήμη του διαστήματος μέσα από το σημαντικό έργο του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA) και πιο συγκεκριμένα την αποστολή Rosetta. Το παρόν σχέδιο εργασίας υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ’ τάξης του 7/θέσιου Δημοτικού Σχολείου Βαθέος Σάμου κατά το σχολικό έτος 2014-2015, οι οποίοι μέσα από δραστηριότητες που συνδυάζουν καινοτόμες πρακτικές και νέες τεχνολογίες έπαιξαν, δημιούργησαν, διασκέδασαν και ανακάλυψαν έναν επιστημονικό τομέα, ο οποίος δύσκολα γίνεται κατανοητός σ’ αυτήν την ηλικία. Παράλληλα, το συγκεκριμένο θέμα τους κέντρισε φοβερά το ενδιαφέρον και συνέβαλε στο να καταλάβουν τη σημασία της συνεργασίας και της αρμονίας των κρατών για την πρόοδο και την ανάπτυξη των επιστημών.

Το ψηφιακό μας βιβλίο με την ιστορία της “Rosetta” βρίσκεται στον σύνδεσμο: https://www.bookemon.com/book_read_flip.php?book_id=487161&size=1.4&style=sim